воскресенье, 18 февраля 2018 г.

Поетична збірка «Зів’яле листя». Місце любовної теми у творчості І. Франка

Тема: Поетична збірка «Зівяле листя». Місце любовної теми у творчості І. Франка
Мета:  поглибити знання учнів про І. Франка як людину, відкрити  світ його людських почуттів і страждань, прагнення особистого щастя, розкрити причини життєвої драми ліричного героя збірки "Зів'яле листя", композиційні особливості збірки,   вміння аналізувати поетичні твори, вміння здійснювати пошукову роботу;  повагу до людських почуттів.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Форма роботи: захист проектів.
Обладнання:  портрет І. Франка, збірка "Зів'яле листя", презентація уроку, пісні на слова збірки.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент  
Осінь. Тихо шелестить під ногами опале листя. Сум пливе над землею. У такі хвилини, мабуть, найбільше шкодуєш за молодістю, за бурхливими почуттями, які сповнювали душу. Збираєш жовте листя в жмуток, занурюєш в нього обличчя, вдихаєш аромат осені й відбувається диво: серце ожива, а, здається, втрачені почуття пробуджують і надихають. Спогади накочуються один за одним і так хочеться повернутися в юність. Так хочеться дізнатися, як там   живе оте перше нерозділене кохання.


 Як почуєш вночі край свойого вікна,
Що щось плаче і хлипає важко,
Не тривожся зовсім, не збавляй собі сна.
Не дивися в той бік, моя пташко!

Се не та сирота, що без мами блука
Не голодний жебрак, моя зірко;
Се розпука моя, невтишима тоска,
Се любов моя плаче так гірко.


Таким пристрасним, чуттєвим і ніжним постає перед нами І. Франко у своїй збірці «Зів’яле листя».
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. 1. Вступне слово учителя  
Багатогранність постаті Івана Франка спонукає науковців, дослідників, краєзнавців, письменників України  до нових дослідницьких пошуків, а нас, читачів, - знову й знову відкривати для себе щось нове й цікаве в його творах. 
«Хвилини, в котрих я любив, були, може, найкращі в моєму житті, жаль тільки, що були це хвилини найтяжчого болю, а не радості», - зізнавався з гіркотою поет. Саме цей біль, жаль, смуток за втраченим коханням стали поштовхом до створення збірки «Зів’яле листя», яку   Франко, як листочок до листочка, складав протягом 10 років.  
         Чільне місце у збірці посідають автобіографічні мотиви, але це не означає, що її героєм слід бачити самого поета.  
  Більше століття ця книжка бентежить людські серця, обпікає вогнем пристрастей, болем нерозділеного кохання. Найбільші таємниці своєї душі поет довірив світові, нам з вами. 
І сьогодні на уроці ми почнемо читання ще одного розділу життєвої книги поета, із якого Франко постає як людина, чоловік, що кохає і страждає, радіє і тужить, вірить і зневірюється.
Відкрийте зошити й запишіть дату та тему уроку. Протягом уроку ви будете робити необхідні нотатки. А зараз визначте, що ви очікуєте дізнатися на сьогоднішньому уроці.
Збірка вийшла друком у 1896 році. Сам Франко дав їй підзаголовок «Лірична драма»
Перед тим, хто познайомився із збіркою «Зів’яле листя»  постав інший І.Франко: людина, що пережила не одну життєву дра­му, страждала від нерозділеного кохання, але зуміла зберегти його чистоту.
Проблемне питання. Чи мав право поет на таку слабкість? Чи не віддалив від себе читачів, а, може, став для них ближ­чим?
ІІІ. Засвоєння нових знань.
1.     Аналіз збірки. Проект № 1.
2.     Драма кохання І. Франка. Проект № 2.
3.     «Чого являєшся мені у сні?». Проект № 3.
4.     «Ой ти, дівчино, з горіха зерня…». Проект № 4.
 Отже, герой проходить через біль, страждання, докір, егоїзм, прощення, радість, щастя.
Іншими словами: переборовши образу, пройшовши через прощення, ліричний герой відчуває емоційне переживання, що змінює людину, підносить на вищий рівень і дає можливість залишити нащадкам – поезії і пісні.  Єдина сила, що здатна протистояти егоїзмові, - це любов. Тобто, закохана людина може відчути, зрозуміти іншу.
   ІV. Підсумок уроку.
Мені  хочеться сказати, що у збірці немає нічого зів’ялого. Тут кожен листочок береже красу розквітлого гаю, щоправда контури тих листочків обпалені любов’ю.
 А як думаєте ви? Чим збагатили вас жмутки зів'ялого листя?
-  Розчарував вас І.Франко чи, навпаки, став ще ближчим?
-  Тож чи має право поет такого масштабу, як І.Фран­ко, розкривати перед читачем таємницю своєї душі? Чи мав право поет на таку слабкість? Чи не віддалив від себе читачів?  
Давайте повернемося до тих питань, які ви поставили собі на початку уроку. Чи отримали ви відповіді на свої запитання?
ІІV. Оцінювання учнів.
Критерії оцінки учасника проекту
  ____________________________________________________


Критерії оцінки
Бали
Самооцінка
Оцінка групи
Активність під час роботи



Внесення нових ідей, пропозицій



Допомога однокласникам



Ретельність роботи над дорученим завданням



Бажання презентувати проект



Творчий підхід



Усього




Учитель. Франко писав: «Надіюся, що й теперішнє покоління знайде у віршах «Зів’ялого листя» не лише те, що відгукнеться в його душі зовсім не песимістичними тонами.
Хай у нашому житті буде побільше мажору, світла, тепла, не залишиться місця для  “ліричних драм”. А в душі запалиться вогник гармонійної краси. І неправда, що осінь пора смутку й жалю. Жовтий колір не тільки колір розлуки, а й колір сонечка, що дарує радість і тепло.
Поезії Івана Франка нетлінні, вони непідвладні часові, вони актуальні й нині. Вірші збірки Зів’яле листя» надихали композиторів Людкевича, Ніщинського, Барвінського.   Молоді виконавці до віршів Франка створюють свою музику й виконують у сучасному стилі.
Читайте Франка, коли вам сумно чи радісно, коли ви переможець чи переможений, бо почуття, вкладені автором у рядки поезій настільки сильні, що «сто тисяч літ горіть готові» й зігрівати нас. Кохайте й будьте коханими.
  
Домашнє завдання. Вивчити напам'ять дві поезії. Написати етюд «Запах зів'ялого листя». Дослідити значення слова декадентство, як воно повязане з Франком.